Haza és maradás. Ez a címe a Petőfi tematikus hetének, melyben azt az egyre aktuálisabb jelenséget (kérdést, divatot, kényszert, problémát vagy megoldást?) feszegetjük, hol biztosabb a jövőnk: hazai vagy külföldi pályán?
Az elmúlt években egyre több fiatal hozta meg a döntést, vagy legalábbis gondolkodott el azon, hogy másik országban próbáljon szerencsét – akár végzettségének, szaktudásának megfelelő területen, akár tanulás céljából, akár egyszerűen szerencsét próbálni, konkrét tervek nélkül, kockázatot vállalva.
Nagyon zenészeink közül is sokan megélték, megélik ezt a kérdést, hát úgy döntöttünk: megkérdezzük őket tapasztalataikról, véleményükről. A héten külföldi útjaikról és a külföldre utazásról faggatjuk például Pásztor Annát az Anna and the Barbiestól, Urbán Dánielt a Bermudától, Denizt, Senát, Varga Liviust a Quimbytől, Farkas Roland Wolfie-t a Punnany Massiftól, és ez még messze nem a teljes lista.
Az ország elhagyásáról, Magyarország szerethetőségéről és lehetőségeiről az utóbbi években nem kevés dal is született – érzelmekre vagy az értelemre ható, szókimondó és lágyabb hangvételű szerzeményeket egyaránt ismerhetünk. Ezeket is csokorba gyűjtöttük, s főszereplőkként hangoznak majd el a Petőfi Rádió tematikus hetében.
Nem szeretnénk állást foglalni arról, hol jobb: itthon vagy külföldön. A megkérdezettek sztorijaiból, a megtörtént esetekből és az ezekről kimondott őszinte vallomások mozaikjából mindenki levonhatja magának a következtetéseket. Akiben felmerült már a kérdés: „Menni vagy maradni?”, azt talán segíthetjük átbillenni a dilemmán.
Célunk emellett, hogy a magyarországi és a külföldi lehetőségekkel kapcsolatos tévhiteket is eloszlassuk. Nem mondható ki egyértelműen sem az, hogy itthon maradni hiba és külföldön mindenütt „kolbászból van a kerítés”, sem az, hogy hazánk elhagyása – akár rövidebb, akár hosszabb időre – hűtlenséget takarna. Mert a kérdés nem fekete-fehér. Szerencsére.
Hallgassuk, gondolkodjunk, mérlegeljünk, tanakodjunk…
Kommentálnád? Itt lehet!